1.      Przekazanie 1 % swego podatku na Ochotniczą Straż Pożarną.

 

Co roku w naszym powiecie przybywa przyjaciół i sympatyków naszego Związku. Obrazuje to ciągły, aczkolwiek niewielki wzrost osób, które przekazują 1 % swojego podatku na wybraną  przez siebie Jednostkę OSP. Kwotowo wygląda to różnie bo najniższa wpłata za 2016 rok to 16,15 zł w OSP Podlesice do 3.247,26 zł w OSP Solca, jednak możemy zapewnić, że każda złotówka będzie należycie wykorzystana. Przyda się na uzupełnienie wyposażenia, drobnego sprzętu lub umundurowania.

Na 100 Jednostek OSP w naszym powiecie przekazano 1 % podatku dla 49  Jednostek OSP za 2016 rok na kwotę  32.521,16 zł,  liczymy, że ilość ta zwiększy się w 2017 roku, że przybędzie nam osób wspierających ochotnicze straże i zwiększy się liczba OSP dla których przekażemy 1 % naszego podatku.

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy w 2016 roku wspomogli nas, jesteśmy Wam wdzięczni za to iż pamiętacie o straży, że doceniacie ich wysiłek, że ochrona przeciwpożarowa leży Wam głęboko na sercu.

2.      Zbiórka podpisów pod społecznym projektem ustawy o emeryturach i rentach dla członków OSP.

Problem opisany i przedstawiony w miarę obrazowo w artykule wcześniejszym – „ Czy strażak OSP otrzyma emeryturę? ”.

      Projekt zakłada, że za każdy rok w którym członek OSP wyjeżdżał do akcji ratunkowych otrzyma on 20 zł dodatku miesięcznie do emerytury lub renty.
Jest to społeczna inicjatywa ustawodawcza działaczy Związku OSP dotycząca wprowadzenia dodatków do rent i emerytur dla strażaków ochotników już po 10 latach członkostwa w OSP.

Zbierajmy podpisy jest to potrzeba chwili, lecz ta chwila może skutkować na długie lata dla wielu pokoleń strażackich. Róbmy swoje liczmy nie tylko na członków OSP.

 

3.      Przygotowania do 100-lecia Niepodległości Polski.

W przyszłym roku 2018 przypada stena rocznica niepodległości Polski, po latach zaborów, niszczenia polskości i wycierania z map Świata i Europy kraju posiadającego własną tożsamość, historię i tradycję wróciła niepodległość.

Trzeba było od nowa budować to co zostało zniszczone przez zaborców, tworzyć polską armię, polskie stowarzyszenia i polską rację stanu.

      Tworzyły się również nowe lub odradzały jak Feniks z popiołów zapomniane straże pożarne. Mamy swoją historię, swoich bohaterów i skromnych działaczy, ludzi z tamtych lat.

Przywołanie wspomnień z różnych miejscowości w naszym powiecie, o ludziach, którzy w tamtym czasie tworzyli niepodległą Polskę, o których się mówiło, że żywią i bronią, może być zadaniem ciekawym i ważnym dla obecnego pokolenia.

Warto przejrzeć archiwa, kroniki strażackie, historię naszych miejscowości i poszukać tam takich wspomnień. Przydadzą się te  wspomnienia dla lokalnych społeczności, do spotkań z młodzieżą do budowania ciągłości tradycji. Może nadszedł czas, aby nasze remizy strażackie otrzymały imiona tych ludzi, którzy na przestrzeni ponad stu letniego okresu zapisali się swą ciężką i mozolną pracą społeczną, swym bohaterstwem w swej okolicy.

      Na początku lutego br. Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zawierciu rozesłał do wszystkich Jednostek OSP prośby o przesłanie krótkiej historii i dotychczasowych osiągnięć swojej Jednostki z uwzględnieniem osób założycieli i kontynuatorów działalności Związkowej OSP.

Materiały te chcemy wykorzystać do opracowania swego rodzaju monografii ochotniczych straży pożarnych powiatu zawierciańskiego.

Przysyłajcie do nas na adres: Starostwo Powiatowe w Zawierciu ul. H. Sienkiewicza 34 42-400 Zawiercie pok.110 z dopiskiem dh Czesław Pantak -  swoje krótkie historie albo elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wykorzystamy Wasze relacje do książki, którą chcemy wydać w roku 2018.

Chcemy, aby w tej książce nie zabrakło żadnej ze 100 Jednostek OSP, chcemy wymienić z nazwiska i imienia założycieli, zarządy i zasłużonych działaczy, zamieścić zdjęcia i wspomnienia z akcji, czynów społecznych, pielgrzymek, również wspomnienia humorystyczne.

Prosimy o współprace wszystkich nie tylko strażaków OSP, materiały archiwalne i inne dokumenty zwrócimy po ich wykorzystaniu. Liczymy na wielką życzliwość w tej sprawie, poparcie i współpracę.

 

Opracował:

Dh Czesław  Pantak