W czasie imprez strażackich, uroczystości i zgromadzeń  różnego rodzaju z udziałem OSP, społeczeństwo coraz częściej zwraca uwagę na wygląd naszych druhen i druhów. Mundur jest dla wszystkich symbolem estetyki, schludności i poszanowania, poprzez mundur strażak ochotnik staje się ważnym ogniwem w systemie ochrony ludności i mienia.

            Od lat wielki znawca ceremoniału i regulaminu umundurowania oraz strażak ochotnik, członek Zarządu Głównego Związku OSP RP, druh Czesław Kosiba walczy z bylejakością w zakresie umundurowania strażaków OSP. Trzykrotnie zapraszaliśmy go do prowadzenia szkoleń w zakresie ceremoniału na nasze doroczne wyjazdowe szkolenie funkcyjnych członków OSP  powiatu zawierciańskiego. Zajęcia te cieszyłyby się bardzo dużym zainteresowaniem, wiele ważnych spraw zostało zaszczepionych wśród naszych druhen i druhów  powodując stosowanie regulaminowego stylu i wyglądu strażaka.

           W związku z powyższym polecamy przeczytać artykuł sprzed lat ze związkowego „ Strażaka” pt. „Nadal nie potrafimy….” , który jest opublikowany na stronie internetowej www.zosprp.pl w zakładce Regulaminy - odznaki i wyróżnienia.  Dh Czesław Kosiba zwraca w nim  uwagę na stosowanie regulaminów i ceremoniału. Artykuł choć stary wciąż aktualny i przydatny w naszym działaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracował:

Czesław Pantak

Skarbnik Zarządu Oddziału Powiatowego

Związku OSP w Zawierciu